Moravskoslezské cukrovary

Společnost Moravskoslezské cukrovary již od roku 1999 vyrábí a dodává na český trh produkty značky Korunní cukr. Patří do nadnárodní skupiny Agrana se sídlem v Rakousku. Vlastní dva cukrovary – v jihomoravských Hrušovanech nad Jevišovkou a ve slezské Opavě.

Cukrovar v Hrušovanech nad Jevišovkou navazuje na 160letou místní cukrovarnickou tradici – viz Historie. V období řepné kampaně (září-leden) dokáže denně zpracovat kolem 4900 tun řepy.

Cukrovar v Opavě zastupuje více než 140letou tradici výroby cukru ve Slezsku. Dnešní kapacita cukrovaru v období řepné kampaně je přes 3000 tun zpracované řepy za den.

Navštivte také:

Závody Agrana v Evropě

V KAPOSVÁRu provozuje dceřina AGRANA Magyar Cukor Zrt. Je to jediný cukrovar v Maďarsku. Pro zásobení deficitního trhu v Maďarsku se rafinuje v Kaposváru také třtinový cukr na bílý cukr. V Kaposváru se nachází kromě toho také jedna z největších bioplynových zařízení v Evropě, která pokryje přibližně 70 % primární spotřeby energie cukrovaru vlastním bioplynem.   V maďarském obchodu s potravinami je AGRANA se značkou „Koronás Cukor“ leaderem.

Moravskoslezské cukrovary a.s., dceřiná společnost AGRANA v Česku, zpracovává v obou cukrovarech v HRUŠOVANECH a v OPAVĚ denně celkem 9.400 tun cukrovky na cukr, který  se prodává v obchodech pod obchodním názvem „Korunní cukr“.

V cukrovaru slovenské  dceřiné společnosti AGRANA Slovenské cukrovary s.r.o. v SEREDI, Slovensko, bylo v poslední kampani denně zpracováno přibližně 800 tun cukrovky na cukr,  který se prodává na slovenském trhu pod značkou „Korunný cukor“.

S.C. AGRANA Romania S.A. provozuje v Rumunsku dva cukrovary, které rafinují převážně třtinový cukr. V nově zprůmyslněných státech, jako například Brazílie nebo Thajsko,  vyrobený surový třtinový cukr se dopraví loděmi do Rumunska a zpracovává se v závodech  AGRANA na bílý cukr. V závodě ROMAN se kromě rafinace třtinového cukru také zpracovává denně až.400 tun cukrové řepy.   Závod v BUZĂU je provozován jako čistě rafinerie třtinového cukru. V rumunském maloobchodu  se prodává bílý cukr vyrobený firmou AGRANA pod označením Mărgăritar Zahăr“ .

V celém regionu západního Balkánu, jako i ve Slovinsku a Chorvatsku se prodávají  od Studen-AGRANA (Joint Venture) vyrobené výrobky cukru pod značkou  Marke "AGRAGOLD". U rafinerie třtinového cukru STUDEN-AGRANA v BRČKO se jedná o Joint Venture, kde má AGRANA a její dlouholetý partner v regionu západního Balkánu Studen & CO Holding GmbH, každý 50 %. Cukrovar má kapacitu zpracování kolem 650 tun surového cukru za den.

Kromě toho provozuje AGRANA zařízení na balení a distribuci v Bulharsku, kde se pod prémiovou značkou „Zahira“ nabízí již široký sortiment výrobků.