Dekorace a recepty ze sušených květů

V současnosti jsou sušené květy absolutním interiérovým trendem a sušené kytice vyplní prázdny prostor na každém konferenčním stolku. Ale každý, kdo si myslí, že sušené květy patří jen do vázy, se mýlí. Sušené květy totiž dokážou zkrášlit také naše pečené recepty. Zjistěte, odkud pochází tento trend a jak si můžete sami usušit květy jako dekoraci na dorty a zákusky.

Levandulová roláda s květy růže

Dort se sušenými květy

Které květy jsou vhodné k sušení?

Ve skutečnosti lze sušit téměř všechny květiny. Ideální na sušení jsou: levandule, růže, hortenzie, luční květy, tymián, řebříček (myší ocásek), jetelíček, slaměnky, a měsíček.

Jak probíhá sušení?

Nejlepší čas na řezaní květů je, když jsou rozkvetlé co nejvíc: "Ve skutečnosti jsou stále příliš pěkné na to, abychom je uřízli a nechali je zvadnout."  V ideálním případě by květy měly být jedné odrůdy a svázané do malých svazků. Pozor: svazky udržujte malé, jinak hrozí riziko plísně! Svazky musí být zavěšené květy dolů na stinném a suchém místě. Proces sušení trvá asi 3 až 5 týdnů.

 

Odkud se vzal tento trend a kam bude směřovat?

Sušené květy mají dlouhou historii. Květy a koření se už v minulosti sušily, aby mohly být využívány jako dekorace, také na podzim a v zimě nebo v období, kdy již nekvetou. Sušené květy jsou trvalé a je možné různé kombinovat a aranžovat. V následujících 5 letech nahradí sušené květy klasické umělé květy.

Sušené květy na zdobení jídel?

Pro sušení jsou nejlepší květy z vlastní zahrady. Jsou různé druhy jedlých květin. Případně jedlé květy lze pořídit také v lékárnách, obchodech se zdravou výživou anebo ve vybraných internetových obchodech. Obzvlášť krásné jsou například: begónie, brutnák lékařský, chryzantémy, jiřiny, sedmikrásky, podzimní astra, jasmín, chrpa, levandule, lipový květ, pampeliška, slez, mák, mučenka, měsíček, růže, řebíček (myší ocásek), prvosenka, slunečnice, maceška, fialka ...

Suché květy a lak na vlasy?

Je to mýtus. Pokud chcete použít sušené květy jako dekoraci, nestříkejte je lakem na vlasy. Květinám dodá nepřirozený lesk, květy jsou pak lepkavé a bohužel potom se na nich usazuje prach. Nejlepší je květy pravidelně fénovat. Neoprašujte je, jinak je lehce polámete. Tip odborníka: Chraňte je před vlhkem!